Nanokompozyty (prowadzący: dr hab. Adam Kiersnowski) to wykład dla studentów I stopnia na kierunku Chemia i Inżynieria Materiałów. Wykład jest przeglądem metod otrzymywania, właściwości i zastosowań materiałów heterogenicznych, których zasadnicze cechy morfologiczne mieszczą się w zakresie kilku-kilkudziesięciu nanometrów. Podstawą do omówienia cech materiałowych nanokompozytów są klasyczne koncepcje fizykochemiczne dotyczące stałych koloidów. Zrozumienie podstaw fizykochemicznych umożliwia analizę właściwości mechanicznych, elektrycznych i optycznych nanokompozytów.
Fizykochemia polimerów (prowadzący: dr hab. Adam Kiersnowski) to wykład na II stopniu kształcenia akademickiego, adresowany do studentów Chemii i Inżynierii Materiałów. Celem wykładu jest wyjaśnienie makroskopowych właściwości fizycznych układów polimerowych w odniesieniu do fundamentalnych cech makrocząsteczek. Na wykładzie przedstawione są zasadnicze termodynamiczne i fenomenologiczne koncepcje układów polimerowych i ich przemian. Tok wykładu jest tak pomyślany, aby wskazać związki pomiędzy teorią polimerów, a praktyką. Dodatkowo poruszone są także zagadnienia związane z analityką polimerów, w tym zwłaszcza zastosowanie technik spektroskopowych i technik rozpraszania.
Elektronika organiczna (prowadzący: dr Krzysztof Janus) jest kursem przewidzianym dla studentów II stopnia na kierunku Chemia i Inżynieria Materiałów. W ramach zajęć omawiane są właściwości fizykochemiczne małocząsteczkowych i polimerowych półprzewodników organicznych. Na wykładzie przedstawione są różne przykłady zastosowań półprzewodników organicznych w urządzeniach elektronicznych: diodach świecących, tranzystorach i ogniwach fotowoltaicznych. Wykład poświęca również uwagę zastosowaniu materiałów organicznych w układach elektronicznych otrzymywanych skalowalnymi technikami nanoszenia ciągłych powłok i drukowania. Na wykład zapraszani są także eksperci, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie elektroniki organicznej.