Koniec konspiracji, czyli projekt LAZEC ujrzał światło dzienne...
W celu komercjalizacji rezultatów naszych politechnicznych badań dotyczących metod wytwarzania ultracienkich powłok, powołaliśmy do życia Alinetec. Pół roku od pierwszego posiedzenia przy kawie i gofrach światło dzienne ujrzał pierwszy rezultat prac tego akademicko-komercyjnego sojuszu: urządzenie LAZEC. I żeby od razu zacząć z przytupem, zaprezentowaliśmy je na targach Made in Wrocław..
Instytut Fotowoltaiki Uniwersytetu w Stuttgarcie – nasz nowy kierunek współpracy zagranicznej
Stypendium Pana Antoniego Knaflewskiego otwiera nowy rozdział współpracy z Niemcami
Nie ma jednej drogi...
Czasem analiza literatury prowadzi do irytacji :-). Od lat ‘80 napisano co najmniej kilkadziesiąt istotnych prac na temat mieszanin poli(fluorku winylidenu) (PVDF) z poli(metakrylanem metylu) (PMMA). Jednakże na próżno było w tejże literaturze szukać informacji, czy odkształcenie tych mieszanin (rozciąganie) wspomaga powstawanie polarnych kryształów PVDF, czy nie. Nie dlatego, że tej informacji nie było wcale. Owszem, była. Ale prac zakończonych wnioskiem „tak, wspomaga” była taka sama liczba, co prac z konkluzją „nie, nie wspomaga”. W związku z tym postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i na potrzeby zupełnie innych badań kwestię rozstrzygnąć przy pomocy własnych eksperymentów. Rezultaty naszych poszukiwań zakończone spostrzeżeniem „trochę wspomaga” zostały opisane w pracy, która właśnie ukazała się na łamach czasopisma Macromolecules. Ważniejsze jednak okazało się coś, co najwyraźniej przegapili inni badacze – mianowicie są co najmniej dwa mechanizmy rekrystalizacji PVDF w mieszaninach z PMMA.
Zmiana szyldu - odtąd: Zespół Fizykochemii Powłok / Physics & Chemistry of Coatings
Przeszłość stanowi podbudowę teraźniejszości. Czasem jednak autorefleksja i dokonanie pewnych bilansów przynosi wniosek, że realizacja przeszłych zamierzeń doprowadziła do miejsca w którym dawne cele zniknęły z horyzontu...
Student z naszego zespołu uhonorowany prestiżowym stypendium!
Inż. Michał Wyskiel nagrodzony stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe w roku akademickim 2022/2023.
Podsumowanie badań nad pochodnymi naftalenodiimidów
Ostatnio w czasopiśmie Molecules ukazał się artykuł, którym podsumowaliśmy systematyczne badania N,N'-alkilowanych naftalenodiimidów (NDI) zrealizowane w ramach projektu SonataBis (2016/22/E/ST5/00472). Artykuł ten stanowi swoistą bazę danych fizykochemicznych NDI, utworzoną w wyniku prowadzonych w naszym zespole eksperymentów wraz z odniesieniami do danych rozproszonych w literaturze naukowej. Artykuł ten ma stanowić swoisty mikroporadnik zawierający fizykochemiczne dane NDI mające związek z zastosowaniami tych cząsteczek w elastycznych urządzeniach elektronicznych.
Nowy model transportu nośników ładunku w polimerowych półprzewodnikach!
Wkrótce na łamach prestiżowego czasopisma Macromolecules ukaże się artykuł w którym demonstrujemy oryginalny, opracowany w naszym zespole model przewodnictwa w polimerach sprzężonych. Drogę do opracowania modelu otworzyły badania nad ultracienkowarstowymi tranzystorami polowymi na bazie poli(3-heksylotiofen-co-tiofenu). Fundament modelu stanowi nietypowy opis transportu nośników ładunku, analogiczny do transportu hydraulicznego.
Delegacja MMEM na 2022 MRS Fall Meeting & Exhibit | Boston, Massachusetts
2 grudnia br. zakończyła się konferencja 2022 MRS Fall Meeting w Bostonie. Jak zwykle było to święto naukowe na najwyższym poziomie. Mieliśmy przyjemność i zaszczyt wziąć w nim udział!