Michał Szuster jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, gdzie w latach 2014-2018 studiował na kierunku Inżynieria Materiałowa. W latach 2016-2018 wykonywał on badania podstawowe N-alkilowanych pochodnych naftalenodiimidów. Wyniki z tych badań były przedmiotem jego pracy inżynierskiej pt. „Właściwości fizykochemiczne N-alkilopodstawionych pochodnych naftalenodiimidów”, którą obronił w roku 2018 uzyskując tytuł inżyniera. Promotorem jego pracy był dr hab. inż. Adam Kiersnowski. Badania na potrzeby pracy inżynierskiej były realizowane w ramach projektu 2016/22/E/ST5/00472 finansowanego przez NCN w konkursie SONATA BIS 6.
Od 2019 roku, inż. Szuster pracował w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmował się budowaniem układów optycznych do pomiarów spektroskopii Ramana, absorbancji i fluorescencji, oraz badaniem właściwości fizykochemicznych roztworów nanocząstek złota. Badania realizowane są w ramach kolejnych trzech projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. W 2020 roku Michał Szuster podjął studia II stopnia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego na specjalności Fotonika, które ukończył w roku 2022. Zainteresowania naukowe mgr inż. Michała Szustera to fizykochemia nanocząstek (w tym zwłaszcza nanocząstek złota) i budowa aparatury optycznej. Mgr inż. Michał Szuster zajmuje się także pisaniem programów do analizy danych, cyfrowej obróbki obrazu i uczenia maszynowego.
Prywatnie interesuje się psychologią, rozwojem osobistym, oraz zastosowaniem teorii matematycznych w modelowaniu świata rzeczywistego.