• Slider 21

dr inż. Krzysztof Janus, adiunkt

Dr inż. Krzysztof Janus ukończył studia na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej na kierunku Fizyka i specjalności Inżynieria Biomedyczna w roku 1998. W tym samym roku podjął studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym, w Instytucie Chemii Fizycznej i Teoretycznej, w którym wcześniej realizował również pracę dyplomową. Doktorat dotyczył badań kinetyki reakcji fotochromowych pochodnych azobenzenu w roztworach i stałych matrycach polimerowych i prowadzony był pod kierunkiem Prof. Juliusza Sworakowskiego. We wrześniu 2002 roku Krzysztof Janus uzyskał tytuł naukowy doktora nauk chemicznych i jeszcze w tym samym roku rozpoczął pracę na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej w charakterze asystenta a później adiunkta naukowo-dydaktycznego. Po doktoracie swoje zainteresowania naukowe skierował w stronę elektroniki organicznej, w połączeniu jednak z badanymi wcześniej materiałami fotochromowymi. Zmiana tematyki badań wymagała utworzenia od podstaw laboratorium do wytwarzania i charakteryzacji organicznych urządzeń elektronicznych, w czym pomogły odbyte w latach 2004 -2006 staże naukowe w Instytucie Chemii Makromolekularnej Czeskiej Akademii Nauk (wielokrotne krótkie wizyty w grupie Prof. Stanislava Nespurka) oraz na Uniwersytecie Walijskim w Bangor (sześciotygodniowy staż finansowany przez British Council w grupie Prof. Martina Taylora). Stopniowo prace badawcze dra Janusa zaczęły dotyczyć nowych technologii wytwarzania organicznych urządzeń elektronicznych „z roztworu” co zaowocowało jedną z pierwszych publikacji w świecie dotyczących zastosowania w tym celu techniki natryskiwania oraz uzyskaniem patentu na nowatorską technikę wytwarzania cienkich warstw organicznych wykorzystującą światło lasera. Od roku 2011 kieruje też badawczą Pracownią Materiałów Molekularnych, wyposażonej w spektrofotometry, polaryzacyjne mikroskopy optyczne, kalorymetr skaningowy i aparaturę do charakteryzacji elektrycznej. Od roku 2013 dr Janus pracował w ramach powstającego zespołu badawczego MEMS, co zaowocowało uczestnictwem w badaniach naukowych prowadzonych w ośrodkach synchrotronowych DELTA w Dortmundzie oraz Petra II w Hamburgu, a także stażem naukowym Instytucie Badań Polimerów im. Leibniza w Dreźnie. Jednocześnie dr Janus angażował się w kształcenie studentów, od roku 2012 pełniąc funkcję kierownika Wydziałowej Pracowni Chemii Fizycznej, w której w latach 2017-2018 przeprowadzono pod jego nadzorem remont generalny.

Działalność naukowa i dydaktyczna dra Krzysztof Janusa została nagrodzona przez JM Rektora Politechniki Wrocławskiej (lata 2002, 2018 i 2020). W roku 2002 uzyskał też Stypendium dla Młodych Naukowców przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

W czasie wolnym Krzysztof Janus najchętniej ucieka z aparatem fotograficznym na łono przyrody.

Wybrane publikacje naukowe:

• Krzysztof Janus, Juliusz Sworakowski, Adam Staniszewski, Urszula Bielecka, Sposób wytwarzania cienkich i ultra cienkich warstw polimerowych na podłożach stałych, Patent PL234891
  • Sworakowski, J. Lipiński, K. Janus, On the reliability of determination of energies of HOMO and LUMO levels in organic semiconductors from electrochemical measurements. A simple picture based on the electrostatic model, Org. Electron. 33, 300-310 (2016), http://dx.doi.org/10.1016/j.orgel.2016.03.031
  • Lutsyk, K. Janus, J. Sworakowski, G. Generali, R. Capelli and M. Muccini, Photo-switching of an n-type organic field effect transistor by a reversible photochromic reaction in the dielectric film, J. Phys. Chem. C. 115, 3106-3114 (2011) http://dx.doi.org/10.1021/jp108982x
  • U. Bielecka, P. Lutsyk, K. Janus, J. Sworakowski and W. Bartkowiak, Effect of solution aging on morphology and electrical characteristics of regioregular P3HT FETs fabricated by spin coating and spray coating, Org. Electron., 12, 1768-1776 (2011) http://dx.doi.org/10.1016/j.orgel.2011.06.027